Haber

Eleştirileri hazmedemeyen Kılıçdaroğlu, 2 bin 500 kişiye dava açtı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, hakkında yapılan paylaşımlar nedeniyle 2 bin 500’den fazla vatandaşa dava açtığı belirlendi. Kılıçdaroğlu, hazırladığı reklam filminde, “Size söz veriyorum, Millet İttifakı’nın gücü altında, beni özgürce ve korkmadan eleştirebileceksiniz. Eleştirdiğiniz için size hiçbir şey olmayacak. Size söz veriyorum 85 milyonun başkanı olacağım” dedi.

ŞİKAYET İLE İLGİLİ BİR SUÇ

6 Masa’nın üyeleri ve destekçileri, muhalif gördükleri isimleri daha iktidara gelmeden “hesabını soracağız” diyerek tehdit ederken, Kılıçdaroğlu’nun kendisine yöneltilen eleştirilere tahammül edemediği ortaya çıktı. 5237 sayılı TCK’ya göre “hakaret” hatasından sonra şikayete bağlı suçtur. Savcı, mağdurun şikayeti üzerine soruşturma işlemlerini başlatabilir. Soruşturma sonunda iddianame hazırlanırsa sanık 3 aydan 2 yıla kadar hapis cezasıyla yargılanıyor. Kılıçdaroğlu, avukatı Celal Çelik aracılığıyla 2 bin 500’ün üzerinde vatandaşa “hakaret” iddiasıyla dava açtı. İşte o durumlardan bazıları:

“ABD TESLİM VERMİYOR” DURUMU

Aydemir H. isimli bir vatandaş, bir gazetenin “okuyucu maili” bölümüne yazdığı yazıda, “12 seçim kaybedip başarısız olan yalan makinesi Kılıçdaroğlu’na ABD bu kez ikramiye vermeyecek” ifadelerini kullandı. gazete. Bu maddeye ilişkin yapılan kabahat duyurusunda, “Ana Muhalefet Partisi Genel Başkanı’nın ABD’den talimat ve onay aldığı izlenimi yaratan asılsız ve mesnetsiz iddiaların bulunduğu, bu tek başına şüphelinin suç işleme niyetini ortaya koyuyor”.

“TAM PKK”YA HATA DUYURUSU

İsmail D. (38), Twitter’dan yaptığı paylaşımda, “Bu Kemal PKK’lı” yazdı. Kılıçdaroğlu’nun avukatı Çelik’in suç duyurusu üzerine İsmail D. hakkında dava açıldı. Mürsel K. (52), Kılıçdaroğlu’nun Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Almanya’da dün gece elektrikte yüzde 130, doğalgazda yüzde 200 zam yapıldı. Bizden daha büyük ekonomiler dedim. Yorum var mı kemal bey’ yorumu yazdı. Şikayet üzerine vatandaş hakkında “hakaret”ten dava açıldı.

KAMU GÖREVLİSİNİN ZARAR GÖRDÜĞÜ İDDİASI

Avukat Çelik’in hata duyurusu yaptığı başka bir paylaşımda Aliyaşar Ö., Facebook hesabından, “İşte iki yüzlü yaratıklar, bunlar boş teneke kutular, hiçbir anlamı yok, yüz yıl isteseler ben de yaparım” dedi. doğruları söylemeye devam edecek.” Aliyaşar Ö., diğer paylaşımında, “Meral ve Kılıçdaroğlu, TOGG’un açılışına katılmayı reddetti. Türk halkının başarısını hazmedemedi ş.r.fs.zl.r”. Vatandaş hakkında hata yapan Çelik, dilekçesinde “Kamu görevlisini görevinden dolayı alenen aşağılama suçunun” işlendiğini savundu.

KAYNAK: YENİ ŞAFAK

derbenthaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu