Haber

Mardin’de KYK protestosuna katılan öğrenciler hakkında soruşturma başlatıldı

Aydın’da Kredi Yurtlar Kurumu’na (KYK) bağlı Güzelhisar Kız Öğrenci Yurdu’nda asansörün düşmesi sonucu Zeren Ertaş isimli öğrencinin hayatını kaybetmesinin ardından Mardin KYK Kız Öğrenci Yurdu’nda protesto yapan öğrenciler hakkında soruşturma açıldı. . KYK’nın 27 Ekim tarihli protesto hareketi nedeniyle başlattığı soruşturma kapsamında öğrenciler hakkında başlatılan disiplin soruşturmasında, kendilerini savunmaları istendi. “KYK’ye hakaret ettiği” iddia edilen öğrencilerden bazıları “örgüt kurmakla” suçlandı. Öğrenciler 27.10.2023 tarihinde yurtta protesto yapacaklardır.”

Evrensel’de yer alan habere göre ise Mardin Şahmaran Kadın Platformu tarafından 30 Ekim’de yurt binası önünde düzenlenen açıklamaya katılan öğrenciler hakkında da benzer soruşturma başlatılırken, çok sayıda öğrenci olduğu öğrenildi. Disiplin soruşturmasına tabi tutulan öğrencilerin sayısı 40’ın üzerindeydi.

Bazı öğrenciler ise söz vermeyi reddederek, yurt yöneticilerine yaptıkları protestonun haklı bir protesto olduğunu bildirdi.

ŞAHMARAN KADIN PLATFORMUNDAN AÇIKLAMA

Mardin Şahmaran Kadın Platformu, sosyal medya hesabından konuya ilişkin açıklama yaparak, öğrenciler hakkında soruşturma açılmasına tepki gösterdi. Sosyal medya hesabından şu açıklamayı yaptı: “Mardin KYK Kız Öğrenci Yurdu öğrencileri hakkında, Zeren Ertaş’ın ölümünü ve okuldaki sorunları protesto ettikleri için yurttan atılma tehdidiyle disiplin soruşturması başlatıldı. “Sorunları çözmek yerine insanların üzerinde baskı kuran bu zihniyeti kabul etmiyoruz ve kınıyoruz.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu