Haber

WFP, çatışmalar nedeniyle doğu Demokratik Kongo Cumhuriyeti’ne uçuşları askıya aldı

Birleşmiş Milletler (BM) Dünya Beslenme Programı’nın (WFP), doğu Demokratik Kongo Cumhuriyeti’ndeki (KDC) çatışmalar nedeniyle bu bölgeye uçuşları askıya aldığı bildiriliyor.

WFP’den yapılan yazılı açıklamada, KDC’nin doğusunda yaşanan çatışmalar nedeniyle önlem alındığı paylaşıldı. Açıklamada, “BM helikopteri KDC’nin doğusunda ağır ateş altına girdi ve bu nedenle bölgedeki uçuşlar durduruldu.” kelime kullanıldı.

Geçen hafta ülkenin doğusundaki Kuzey Kivu bölgesine helikopter uçurulduğu paylaşılan açıklamada, bölgede güvenlik sağlanana kadar uçuşların yapılmayacağı kaydedildi.

Helikopterlere yönelik saldırıları şimdiye kadar kimse üstlenmedi. Güvenlik sorunları ve yolların kötü olması nedeniyle bölgeye ulaşım helikopterlerle yapılıyor.

KDC’nin doğusunda faaliyet gösteren isyancı M23’ün Kasım 2021’de yeniden başlayan saldırıları, bölgede yaşayan binlerce sivilin yerinden olmasına neden oldu ve Ruanda ile KDC arasında krize neden oldu.

KDC, Ruanda’yı altın, koltan ve kobalt gibi mineraller açısından zengin topraklarını kendi çıkarları için işgal etmeye çalışmakla ve M23 isyancılarını desteklemekle suçlarken, Ruanda bu iddiaları reddediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu