Haber

Bolu’da fahiş kira artışına karşı denetim yapılıyor

Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerin ardından mağdurların geldiği Bolu’da konut kira fiyatlarındaki fahiş artışa karşı denetim başlatıldı.

6 Şubat’ta meydana gelen depremlerden etkilenen Pazarcık ve Elbistan merkezli illerde yaşayan çok sayıda kişi yaşamlarını sürdürmek için başka illere göç etti. Bu kapsamda Bolu Valiliği ve AFAD koordinasyonunda ve kendi imkanlarıyla çok sayıda depremzede Bolu’ya geldi.

Depremzedelerin bir kısmı geçici barınma için kamu kurumlarına ve belirlenen diğer alanlara yerleştirilirken, bir kısmı da barınma ihtiyacını kendi imkanlarıyla karşılamak istedi.

Kentte yaşamak isteyen depremzedeler, emlak ofisleri ve internet platformları üzerinden kiralık konut ilanlarını takip etmeye başladı.

Depremzedelerin fahiş kira artışlarıyla karşılaşmaması için Bolu Valiliği koordinasyonunda Ticaret İl Müdürlüğü ve Vergi Dairesi Müdürlüğü tarafından denetim başlatıldı.

Denetim ekipleri, şehirdeki emlak ofislerinden daha önce kiralanan dairelerin fiyatlarını yeni kiralık ilanlarla karşılaştırıyor.

Hem kira sözleşmelerinde hem de komisyon faturalarında yapılan fiyat karşılaştırmalarında fahiş kira artışları yaptığı tespit edilen emlak ofisleri ve konut sahipleri hakkında idari işlem başlatılıyor.

Bolu’da emlakçılık yapan Emrah Şener, gazetecilere yaptığı açıklamada, depremin ardından ev sahiplerinin kiralara zam talep ettiğini söyledi.

Şener, kiraları artırmak isteyen ev sahipleriyle çalışmak istemediklerini belirtti. Üzerinde çalışmaya devam etmek istediğimizi söyledik.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu