Haber

İsveç’te Kur’an-ı Kerim’e saldırı: Iraklı Salwan Momika’nın iadesi talep edildi

Irak Adalet Bakanlığı’nın, geçtiğimiz aylarda İsveç’te polis koruması altında Kur’an-ı Kerim’e saldıran Iraklı Salwan Momika’nın iadesini talep ettiği bildirildi.

İsveç resmi haber ajansı TT’nin haberine göre Irak Adalet Bakanlığı, Momika’nın İsveç Adalet Bakanlığı’ndan iadesini resmen talep etti.

TT’ye açıklama yapan Momika, iade talebini doğrulayarak bugün konuyla ilgili polise ifade vereceğini söyledi.

2018 yılında İsveç’e sığınan Momika’ya Göçmenlik Bürosu, Nisan 2021’de 3 yıl geçerli geçici oturma ve çalışma izni verdi.

İsveç ve Danimarka’da Kur’an-ı Kerim’e yönelik provokasyonlar

İsveç ve Danimarka’da son dönemde Kur’an-ı Kerim’e yönelik saldırılar daha da şiddetlenirken, bu provokasyonlara izin verilmesi tepkiyle karşılanıyor.

Danimarkalı aşırı sağcı siyasetçi ve Sıkı Parti Partisi lideri Rasmus Paludan, 2022 Paskalya tatilinde İsveç’in Malmö, Norköpin ve Jönköping kentleri ile başkent Stockholm’de Kur’an-ı Kerim yakma provokasyonlarına devam etti.

Paludan, 21 Ocak’ta Stockholm’deki Türkiye Büyükelçiliği, 27 Ocak’ta ise Kopenhag’daki Türkiye Büyükelçiliği önünde Kur’an-ı Kerim’i yakmıştı.

Yine Stockholm’de Salwan Momika, Kurban Bayramı’nın ilk gününe denk gelen 28 Haziran’da Stockholm Mescidi önünde polis koruması altında Kur’an-ı Kerim’i ateşe verdi.

Momika, 20 Temmuz’da Stockholm’deki Irak Büyükelçiliği önünde, 31 Temmuz ve 14 Temmuz’da da İsveç Parlamentosu önünde polis koruması altında Kur’an-ı Kerim’i ve Irak bayrağını ayaklar altına aldı. Momika, 20 Temmuz’da Stockholm Camii önünde yine Kur’an-ı Kerim’i yaktı. 24 Ağustos.

3 Eylül’de Malmö kentinde Momika’nın polisi savunmak için Kur’an-ı Kerim yakması üzerine protesto gösterileri düzenlenmiş ve onu engellemeye çalışan 15 kişi gözaltına alınmıştı.

İran asıllı Bahrami Marjan, 3 Ağustos’ta Stockholm’ün Angbybadet kıyısında polis koruması altında Kur’an-ı Kerim’i yaktı.

buharkent-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu